Członkowie zespołu

Kierownik zespołu

Dr hab. inż. Marcin Środa, prof. AGH

msroda@agh.edu.pl

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica
Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
Katedra Technologii Szkła i Powłok Amorficznych

od 2016 profesor AGH na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH

2012 dr hab. nauk technicznych – dyscyplina „Technologia chemiczna” Temat pracy: „Tlenkowo-fluorkowa szkło-ceramika aktywna optycznie”

1998 dr nauk technicznych. Temat pracy doktorskiej: „Rola glinu w tworzeniu szkieł niekonwencjonalnych”

Od samego początku związany z Katedrą Technologii Szkła i Powłok Amorficznych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

Zajmuje się badaniem szkieł specjalnych o mieszanej więźbie i materiałów szklano-krystalicznych z uwzględnieniem wpływu ich struktury na właściwości fizykochemiczne ze szczególnym naciskiem na właściwości luminescencyjne; badaniem szkieł dotowanych pierwiastkami ziem rzadkich, wykazujących zjawiska termo- i fotoluminescencji oraz wpływem energii fononów na te właściwości.

Promotor trzech zakończonych prac doktorskich i dwóch w trakcie realizacjiCzłonek Komisji Nauk Ceramicznych Polskiej Akademii Nauk o/Kraków od 2019

Członek Rady Dyscypliny Technologia Chemiczna AGH od 2019

Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Ceramicznego od 2017

Członek International Confederation for Thermal Analysis and Calorimetry

Elektor Uczelnianego Kolegium Elektorów AGH na kadencję 2016-2020

Członek Wydziałowego Zespole Audytu Dydaktycznego WIMIC AGH od 2016


Prof. dr hab. Czesław Koepke

koepke@fizyka.umk.pl

Katedra Fizyki Stosowanej
Zespół Optoelektroniki
IF UMK

Spektroskopia optyczna ciała stałego / Optoelektronika / Optyka nieliniowa / Fotonika


Prof. dr hab. Czesław Koepke studiował fizykę w latach 1971-76 na UMK w Toruniu na Wydziale Mat-Fiz-Chem. W latach 1976-1979 był uczestnikiem Studiów Doktoranckich. Od roku 1979 zatrudniony w Instytucie Fizyki na stanowisku technicznym, jednocześnie prowadząc badania w ramach pracy doktorskiej. Doktorat z fizyki laserów barwnikowych obronił w 1983 (Kinetyka lasera barwnikowego w pobliżu progu akcji). W okresie 1983-1988 zajmował się nieliniowymi zjawiskami optycznymi, w szczególności – bistabilnością optyczną. W latach 1988-1991 jako „research associate” pracował w zespole prof. Alexandra Łempickiego (twórcy pierwszego w historii lasera na ośrodku ciekłym, oraz badacza różnych materiałów laserowych i scyntylatorów na ciele stałym) w Chemistry Department, Boston University, USA, gdzie prowadził badania materiałów o strukturze kompleksów molekularnych o konfiguracji elektronowej typu d0, które wydawały się być ciekawymi kandydatami na szerokopasmowy ośrodek laserowy. Z tego okresu pochodzi kilkanaście prac na temat absorpcji w stanie wzbudzonym w tych ośrodkach. Po powrocie, na bazie dwóch grantów KBN, stworzył laboratorium badań nowych materiałów laserowych metodą pomiarów widm absorpcji w stanie wzbudzonym oraz wzmocnienia optycznego, co było rzadkością w skali europejskiej. Habilitację uzyskał w roku 1994. W latach 1995-2006 był wicedyrektorem ds. dydaktycznych Instytutu Fizyki UMK. Jednocześnie w tym czasie prowadził badania potencjalnych materiałów laserowych domieszkowanych jonami metali przejściowych (różne stany ładunkowe jonu chromu, od Cr3+ do Cr6+). Na bazie prac opublikowanych w tym czasie Cz. Koepke uzyskał tytuł profesora w roku 2006. Mniej więcej od tego czasu prof. Koepke zajmuje się potencjalnymi materiałami laserowymi, kryształami, szkłami i ceramikami szklanymi aktywowanymi jonami ziem rzadkich, takimi jak Er3+, Nd3+, Pr3+ i in. W ramach tych prac powstały nowatorskie publikacje n.t. światłowodów aktywnych i zależności widm wzmocnienia optycznego od modu, którym prowadzona jest wiązka wzmacniana. Odkrył kilka mechanizmów konkurencji w trakcie deekscytacji po wzbudzeniu ośrodka laserowego, zaś obecnie pracuje nad wyjaśnieniem i opisem niejednoznacznego wpływu fononów na wydajność luminescencji i akcji laserowej.


Prof. dr Michael Bredol

bredol@fh-muenster.de

FH Münster University of Applied Sciences
Department of Chemical Engineering
Stegerwaldstraße 39 ,48565 Steinfurt, Germany

W 1987 stopień doktora z zakresu fizykochemii uzyskany na uniwersytecie WWU Münster University.
Temat wyróżninonej pracy: „Thermodynamics and interdiffusion in alloys of Ga2Te3, Ga2Se3, CdTe and CdSe”.

1987-1996 pracownik naukowy w Philips Research Laboratories in Aachen (Germany) prowadzący grupę badawczą zajmującą się światłowodami, materiałami luminescencyjnymi dla lamp katodowych i wyświetlaczy, jak również badaniami chemii koloidów.

W 1996 uzyskuje pozycję profesora chemii fizycznej na uniwersytecie FH Münster – University of Applied Sciences.

W 2008 zostaje członkiem Institute for Optical Technologies (IOT) of FH Münster.


Dr Syam Prasad Ponugumati, prof. NIT Warangal

syam9405@gmail.com / tel.: +91-8332969472

Department of Physics, NIT Warangal, 506004, India

Naukowiec i nauczyciel w Narodowym Instytucie Technologicznym (National Institute of Technology, Warangal) w Indiach.

Od 2018 Profesor uczelniany, Katedra Fizyki w NIT Warangal.

W 2008 stopień doktora nauk fizycznych. Temat pracy: “Synthesis characterization and Physical properties of PbO-MoO3-B2O3 glass system doped with some transition metal ions”. Doktorat wyróżniony nagrodą uczelni Acharya Nagarjuna University, Guntur, India.


Dr Krzysztof Wiśniewski

krzysztof.wisniewski@umk.pl

Katedra Fizyki Stosowanej
IF UMK

Dr Krzysztof Wiśniewski jest pracownikiem naukowym Zakładu Optoelektroniki Ciała Stałego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jego działalność naukowa związana jest z fizycznymi podstawami zjawisk zachodzących w materiałach funkcjonalnych wykorzystywanych jako potencjalne ośrodki laserujące, scyntylacyjne oraz wchodzące w skład ogniw fotoelektrycznych.

Główną tematyką badań naukowych są własności spektroskopowe, scyntylacyjne, wydajnościowe oraz procesy oddziaływań między jonami w materiałach domieszkowanych jonami metali przejściowych i ziem rzadkich.

W swoim dorobku ma kilkadziesiąt publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym i kilkadziesiąt doniesień konferencyjnych.


Doktorantka mgr Barbara Popanda

basia2711@o2.pl

od 2019 doktorantka Szkoły Doktorskiej AGH w Krakowie, w Katedrze Technologii Szkła i Powłok Amorficznych.
Temat pracy doktorskiej: Szkło i szkło-ceramika jako materiały funkcjonalne dla optoelektroniki.

2014-2019 studia magisterskie: Wydział Chemii, Uniwersytet Opolski, Temat pracy: Luminescencja i fotoprzewodnictwo kompozytów wybranych ftalocyjanin z tritlenkiem boru pod kierunkiem dr hab. inż. Rudolfa Słoty, prof. UO.


Doktorant mgr inż. Szymon Świontek

swiontek@agh.edu.pl / tel.: +48 513674482

od 2017 Interdyscyplinarne Środowiskowe studia doktoranckie „Fizyczne, Chemiczne i Bio-fizyczne Podstawy Nowoczesnych Technologii i Inżynierii Materiałowej” (FCB) na wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na kierunku Technologia Chemiczna na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie we współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej w Krakowie.
Temat pracy doktorskiej: Szkło i szkło-ceramika aktywna optycznie na promieniowanie wysokoenergetyczne. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Dyplom inżyniera – 2013 r. – Temat pracy: Struktura cienkowarstwowych stopów FePd badana metodą dyfrakcji promieniowania X.studia magisterskie na kierunku Fizyka Techniczna o specjalności Fizyka Ciała Stałego na wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Dyplom magistra – 2014 r. – Temat pracy: Badanie właściwości dielektrycznych lipidowych kompleksów DNA techniką spektroskopii impedancyjnej dla potrzeb elektroniki organicznej.